“HANİ BENİM ŞEKERİM” PROJESİ KADINLARA MESLEK EDİNDİRDİ

amerikan-panel-kapi

amerikan-panel-kapi

 Osmaniye’nin Sumbas ilçesinde SODES kapsamında yapılan “Hani Benim Şekerim” Projesi kursiyerlerine katılım belgeleri verildi. Kursiyerlerin belgeleri, ilçeyi ziyarete gelen Vali Dr. Mehmet Oduncu tarafından verildi.

Düzenlenen programda proje hakkında bilgi veren Kurs Eğitmeni Mücahit Elçi, Eylül ayında başlayan ve Mart ayında tamamlanan kursta 20kadının eğitim aldığını ifade ederek, kursta nikah şekeri, bebek şekeri ve kapı süsü hazırlama eğitimi verdiklerini, projenin amacının katılımcılara meslek edindirmek olduğunu söyledi.

Kursiyerleri tebrik eden Vali Dr. Mehmet Oduncu ise, “Katılan tüm kursiyerlerimizi ve bu projenin gerçekleşmesinde emeği ve katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. Bu projenin Sumbas’ta yeni istihdam sahalarının açılışına bir basamak teşkil etmesini temenni ediyorum. Bugün kursumuz tamamlandı ama asıl iş bundan sonra başlıyor. Kursiyerlerimiz bu proje ile meslek edindiler ve bundan sonra da bu mesleklerini ekonomilerine katkıda bulunmak için kullanacaklar. Kursiyer hanımlarımızı yarı yolda bırakmayacağız ve onlara sahip çıkacağız. Sermaye desteğine ihtiyaç duyan kadınlarımıza mikro kredi desteği vereceğiz. Kursiyerlerimizin ürünlerini Osmaniye’deki Öğretmen Evi, Polis Evi ve düğün salonlarında camekan vitrinlerde teşhir ederek, yapılan ürünlere pazar oluşturma noktasında katkı sağlayacağız. Bildiğiniz üzere, İl Özel İdaresi bünyesinde Özidaş şirketimiz var. Özidaş vasıtasıyla da bu ürünlerin pazarlanmasındakadınlarımıza destek vereceğiz. Temenni ediyorum ki, Sumbas ilçemizi nikah şekeri, bebek şekeri ve diğer süs eşyalarının üretildiği ve pazarlandığı bir merkez haline getirmeyi başarırız” dedi.

Yapılacak olan projelere de destek olacaklarını belirten Vali Oduncu, “Bundan sonra hazırlayacağımız değişik projelerle, kadınlarımızın meslek sahibi olmaları, evlerine ek gelir sağlamaları konusunda üzerimize düşeni yapacağız. Bizim dışımızda geliştirilen projeleri de ilgili kurumlardan geçirmek ve gerçekleştirmek suretiyle gerekli sermaye desteğini sağlarız” diye konuştu.

Kursiyerlerin el emeği göz nuru ürünlerini inceleyen Vali Oduncu, ürünler hakkında kursiyerlerle sohbet etti. Programın son bölümünde kursiyerlere katılım belgeleri Vali Dr. Mehmet Oduncu ve protokol mensupları tarafından verildi.

Sumbas Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen törene Vali Oduncu’nun yanı sıra eşi Dr. Nuray Oduncu, Vali Yardımcısı Mehmet Öz, Sumbas Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, Kadirli Kaymakamı Necip Çakmak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Yanık, İl Milli Eğitim Müdür vekili Halil İbrahim Kahraman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Tabur ile ilçe müdürleri de katıldı.

Advertisements
This entry was posted in Haber and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s